Mont Takım 01

Mont Takım 01
 

ürün: ceket ve pantalon

 kumaş:gabardin 7*7

özellik: komando cepli,biyeli

İŞ ELBİSESİ

İş elbisesinin görevi öncelikle iş güvenliğini sağlamaktır. Bu amaçla hem işverenler tarafından hem de yasalar tarafından çeşitli mesleki branşlarda çalışan personel için iş elbisesi giyilmesi zorunluluğu getirilmiştir. İş elbiseleri nin giyilmesiyle birlikte iş kazaları büyük oranda önlenerek çalışanların sağlığı korunmakta ve çalışma kayıpları en aza indirilebilmektedir. İşçi elbisesini gerektiği gibi giyerek aynı iş yerinde mesleğini güvenle yapmaya devam edebilmektedir. Böylece işveren açısından da ayrıca üretim aralıksız devam edebilmekte ve işçi değişimi veya işçi devri en aza indirebilmektedir.

İŞ ELBİSESİ ile FİZİKSEL KORUNMA:

İş elbisesinin çalışırken giyilmesinin sayısız fiziksel faydaları vardır. İş elbisesi ile tüm vücut gerektiği gibi örtünerek korunabilmektedir. Bunun yanı sıra iş elbisesi ile düşmelerde, kaymalarda ve çarpmalarda yaralanmalar en aza indirilebilmektedir. İş elbisesi giyen kişinin eldivenler ile eli, kasklar, şapkalar ve kepler gibi başlıklar ile başı ve yüzü, uygun ayakkabı ve botlarla ayakları tehlikelerden korunmaktadır.

İş elbisesi ile çalışanların kendi kıyafetleri de çalışırken temas halinde oldukları maddelerden, asitlerden, gıdalardan veya bulaşık veya çamurlu makinelerden, makine yağlarından ve diğer kirlerinden, tozdan, pastan, yapıştırıcılardan ve atıklardan korunmaktadır.

Kaynakçılıkta ayrıca yanmaz iş kıyafetleri vasıtasıyla, örneğin kaynak makineleriyle çalışırken, çalışma esnasında ortaya çıkan kıvılcımlardan korunulmakta ve olası yanıklar önlenebilmektedir. Kaynakçıların kullandıkları yüz siperleri ile kişilerin yüzünün tamamı boynu ile birlikte korunabilmekte ve renkli camları ile gözleri de gerektiği gibi korunmaktadır.

Isının fazla olduğu açık veya kapalı alanlardaki iş ortamlarında uygun bir iş elbisesi giyen kişi yüksek ısıdan, ısının az olduğu yerlerde ise soğuktan korunmaktadır. Özel bir iş elbisesi ve onun gözlük, eldiven, yanmaz önlük, kulaklık gibi aksesuarları vasıtasıyla çalışan bir kişi soğuktan ve sıcaktan korunabilmektedir.

İŞ ELBİSESİ ile KİMYASAL KORUNMA:

Mesleklere göre farklı iş elbisesi giyilmesi zorunluluğu olan alanlarda iş elbisesinin her daim kontrol edilmesi ve iş elbisesinin sağlam ve iş görür nitelikte olup olmadığı anlaşılması ve gerektiğinde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durum özellikle kimyasal risklerin ortaya çıkabileceği iş alanlarında ayrıca önem kazanmaktadır.

Kimyasal risk taşıdığı için buralarda çalışan personelin iş elbisesi giyme zorunluluğu olan yerler arasında örneğin özel araştırma merkezleri, nükleer santraller, üniversitelerin ve hastanelerin araştırma merkezleri, laboratuarlar, mikro elektro endüstrisi, litografya ve çeşitli bilimsel araştırma ve geliştirme merkezleri bulunmaktadır. Kimyasalların bulaşmaması ve kişiyi zehirlememesi için böyle yerlerde özel iş elbisesinin giyilmesi zorunluluğunun yanı sıra çalışılan mekanların havalandırılması, ısısının belli bir seviyede tutulması, iş araç ve gereçlerin temizliği, iş elbiselerinin sterilize edilmesi ayrı bir öneme sahiptir.

Bu gibi yerlerde personelin giymesi gereken iş elbisesi türleri arasında tüm vücudu kapatan özel tulumlar, başlıklar, galoşlar, ayakkabılar, maskeler, boneler ve steril eldivenler bulunmaktadır. Bu iş elbisesi türleri ile personelin gerek çalışma esnasında gerekse atıkların elle teması esnasında oluşabilecek kontaminasyonların önüne geçilebilmektedir.

İŞ ELBİSESİ ile IŞINLARDAN KORUNMA

İş elbisesi türleri arasında ışınlardan koruyan iş elbiseleri veya bunların ilaveten giyilen veya takılan aksesuarları bulunmaktadır. İnsan sağlığına zarar veren ışınlar arsında ilk sırada radyoaktif ışınlar yer almaktadır. Sağlığa zararlı diğer ışınlardan da azami şekilde korunmak ancak kurallara uymak, uygun bir iş elbisesi ve ekipmanıyla mümkündür. İş elbisesi çalışan kişiyi ayrıca lazer ışınlarından, röntgen ışınlarından, ultra viyole ışınlardan, kaynak makinelerinden çıkan kıvılcımlardan ve X ışınlarından gerektiği gibi korumaktadır.

Örneğin radyoaktif maddelerle çalışan personelin giymesi gereken iş elbisesi göğüslüğü bulunan ve kauçuktan veya su geçirmeyen başka bir malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Röntgen ışınlarının bulunduğu iş yerlerinde çalışan personelin giymesi gereken iş elbisesi ise ışınlardan korunmayı temin edilmesi için göğsü komple örten, belden en az 40 cm aşağıya kadar sarkan ve en az 1 mm kalınlığında bir kurşun levhanın koruyuculuğuna eşit kurşun önlüklerdir.  Ve maskesi olmalıdır.

İş verenlerin de mutlaka iş elbisesi ve aksesuarları konusunda titizlik göstermesi ve işçi güvenliği ni önemsemeleri gerekmektedir.

 

 

STERİL İŞ ELBİSESİ

Steril bir ortamın sağlanması gereken gıda üretim tesislerinde, ilaç sanayinde, araştırma merkezlerinde, imalathanelerde, hastanelerde, kimya sanayisinde, dişçi ve doktor muayenehanelerinde, eczanelerin preparat hazırlanan bölümlerinde, operasyon salonlarında, ameliyathanelerde ve tahlil laboratuarlarında ve benzer iş yerlerinde çalışan personelin özel üretilmiş steril iş elbisesi, lateks eldivenler vb. giymesi gerekmektedir. Bu gibi yerlere giriş ve çıkışlarda dikkat edilmesi gereken hususlar da ve uyulması gereken sterilizasyon işlemleri bulunmaktadır. Sterilizasyonun hayati olmasından dolayı çalışan personel iş elbisesini her zaman istisnasız giymek zorundaysa da bazı yerlerde buralara gelen bir ziyaretçi kişi kendi elbisesiyle bazı şartlarla ancak belli bölümlere girebilmektedir. Ziyaretçiler en azından üzerlerine kollu bir önlük veya iş gömleği, başına bir bone ve ayağına galoş giymesi gerekmekte ve dışarıdan mikrop vb. taşınması böylece önlenmektedir.

Steril iş elbisesi grubuna ait olanlar öncelikle tıbbi alanda giyilen iş elbisesidir. Bu elbiseler, kullanılan aletler gibi, mikroptan arındırılmış, steril ve hijyenik olmalıdır. Bay ve bayan ayrı doktor önlükleri, bay doktor yarım kollu önlükleri, ameliyat önlüğü kollukları, pantolon, ceket, terlik ve ayakkabıları, hemşire önlükleri, terlik, ayakkabı ve pantolonları, sterilize lateks eldivenler, sterilize maskeler, ameliyat önlükleri, ağızlıklı maskeler, dişçi ceketleri, ameliyat takımları, kağıt boneler, kağıt maskeler, pudralı eldivenler, bayan personel için mendil yakalı veya bebe yakalı gömlekler, hastalar için gecelikler, hasta ameliyat örtüleri ve elbiseleri, dezenfekte veya sterilize edilmiş hasta çarşaf, nevresim ve yastık kılıfları ve steril bezler, pamuk, gazlı bez, sargı bezi ve havlu gibi diğer kağıt ve tekstil ürünleri, medikal elbiseler vb. bulunmaktadır.

GASTRONOMİ İŞ ELBİSESİ

Temelde benzeyen fakat detayda ve görünümde farklı olan diğer bir iş elbisesi grubu da gastronomide giyilmesi zorunlu olan iş elbisesi türleridir. Bu iş elbisesi grubu da yine temiz, hijyenik ve her zaman ütülü olmak zorundadır. En tipik gastronomi elbisesi aşçı elbisesi ve garson elbisesidir.

Aşçı elbisesi nde çeşitli tiplerde kıyafetler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşçı ceketi, aşçı pantolonu, aşçı fuları, aşçı şapkası, aşçı önlüğü, boyundan askılı aşçı önlükleri, belden bağlamalı aşçı önlükleri, bay ve bayan ayrı aşçı üniformaları, düğmeli aşçı ceketleri, aşçı kepleri, çeşitli bay ve bayan aşçı fularları, uzun aşçı şapkaları, kasket şeklinde veya üçgen aşçı şapkaları, kağıt ağız boneleri, baş boneleri, aşçı ayakkabıları ve aşçı terlikleri ve benzerleridir.

Garson iş elbisesi türlerinde ise garson önlükleri çeşitleri ve garson yelekleri, garson pantolonları, belden bağlamalı cepli garson önlükleri, kısa garson ceketleri, garson papyonları, belboy ceketleri, garson t-shirtleri, belden bağlamalı garson önlükleri, komi gömlekleri, komi pantolonları, boyundan askılı garson ve komi önlükleri, garson servis ceketleri, bulaşıkçı önlükleri, garson ayakkabıları, garson yarım önlükleri, barmen elbiseleri vb. bulunmaktadır.

Otel personeli iş elbisesi bazen üniformalardan meydana gelmektedir. Otel personelinin iş elbisesi türleri arasında belboy üniformaları, ön büro elbiseleri ve kıyafetleri, hostes kıyafetleri, kat görevlileri için bir örnek ve önlük şeklinde iş elbiseleri, resepsiyon kıyafetleri ve benzer birçok iş elbisesi kategorisi bulunmaktadır.

 

Açık alanlarda çalışan bir kişi ise su geçirmez bir iş elbisesi, mont veya yağmurluk, rüzgarlık ve lastik bot veya kış botları ile kar, yağmur gibi yağışlardan, rüzgardan ve dolayısıyla ıslanmaktan ve üşütmekten korunmuş olur.

İnşaatlarda giyilen iş elbisesi ayrıca dayanıklı olduğundan temas halinde olunan ağır, sivri, delici, kesici ve sert yüzeylerden ve darbelerden kişiyi koruyabilmektedir. Ağır maddelerin inşaat alanında düşmesi ihtimaline karşı kişinin başı için ayarlanabilir bantlı ve kayışlı baret takması ve ayakları için önden burun demiri ile destekli botlar giymesi onu azami derecede koruyacaktır. Ayrıca yol kenarlarında çalışan bir inşaat işçisinin reflektörlü bir iş elbisesi sayesinde sürücüler tarafından hem gece hem gündüz kolayca fark edilmesi sağlanmaktadır.

Torna, freze, taşlama, rende, kesme, zımba, biçme, ahşap presleme, dekupaj, perçin, delme, zımparalama, raspalama, kalafat, dökümhane vb. gibi, materyallerin işlendiği mesleklerde çalışan bir kişi ise uygun iş elbisesi, tulum ve iş elbisesinin örneğin ayarlı bantı olan ve başa tespit edilen mafsallı yüz siperi, kayışlı ayarlı başa giyilen maske, havalandırma delikleri olan kapatıcı gözlük, tel kafesli gözlük, eldiven, önlük, asbestten üretilmiş tozluklar ve önlükler, filtreli toz maskesi gibi aksesuarları ile çalışma esnasında çıkan toz, yonga, parça, çapak veya kıymıklardan ve benzer materyallerden de korunmaktadır.