Mont Takım 02

Mont Takım 02
 

Ürün : Mont Takım

Kumaş : Gabardin

Özellik : Robalı,komando Cepli

İş elbiseleri mesleğin icra edilmesi esnasında giyilen iş kıyafetleridir. İş elbiselerinin giyilmesiyle meleğini icra eden kişiler korunur ve bu iş elbiseleri sayesinde tanınırlar. Bazı iş kollarında meslek icabı iş elbiselerinin giyilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İş elbiseleri genellikle işverenler, dernekler ve bazı ülkelerde loncalar tarafından temin edilirler ve iş elbiseleri ücrete tabi değildirler. Sunulan bu iş elbiseleri işin mahiyetine göre genellikle standarttır ve iş elbiselerini giyecek olan çalışanların çok fazla seçim şansı bulunmaz. İşyeri, dernek, meslek kuruluşları veya devlet tarafından renk, model ve materyali önceden belirlenen iş elbiselerinin belli bir kalitede olması ve dayanıklı olması esastır.

İş elbiselerinde ayrıca tek tip üniforma (örneğin askeriyede veya okulda), mesleki elbiseleri ve resmi

İŞ ELBİSELERİ ve SOSYAL MESLEKLER

İş elbiselerinin giyilmesinin zorunlu olduğu meslekler grubuna en başta sosyal hizmetlerin görüldüğü meslekler aittir. Sosyal hizmetlerin verildiği mesleklerde kurumların ve iş yerlerinin logoları veya isimleri de iş elbiselerinin yakalarında veya kol ve ceplerinde yer alabilirler. Bu tür iş elbiselerinde ayrıca isimlikler, yaka kartları veya boyuna asılan isimliklerde iş yerlerinin adı, logosu ve çalışanların unvanlarıyla birlikte isimleri de genellikle yer almaktadır.

İnsan merkezli sosyal meslekleri icra eden ve bu mesleklere uygun iş elbiseleri giymekle mükellef olan çalışanlar mesleklerine göre diğer insanlara şu hizmetleri sağlarlar:

  • Yardım
  • Danışma Bakım Refakat Destek Eğitim
  • Servis
  • Temizlik Güvenlik

Sosyal meslekler ve dolayısıyla sosyal hizmetlerin sunulduğu ve uygun iş elbiselerinin giyilmesinin zorunlu olduğu mesleklerin bazıları şunlardır:

Doktorlar, hemşireler, hasta bakıcıları, hademeler, çöpçüler, rehabilitasyon görevlileri, huzurevi bakıcıları, refakatçiler, ambulansçılar, din görevlileri (örneğin imamlar, rahip ve rahibeler vb.), laborantlar, asistanlar, engelliler için çalışanlar, müşteri temsilcileri, büro çalışanları, satıcılar, psikologlar, hastalar için jimnastik hocaları, yüzme hocaları, kuaförler, manikür ve pedikürcüler, masörler, diyet uzmanları, cerrahlar, estetisyenler, callcenter çalışanları, kuryeler, itfaiyeciler, nakliyat ve kargocular, resepsiyonistler, otel çalışanları ve restoran çalışanları, güzellik merkezi çalışanları, kurtarma ekipleri, sivil savunma görevlileri ve benzerleri mesleklerine uygun ve pratik iş elbiseleri giymek zorundadır.

Bu tür sosyal mesleklerde farklı farklı iş elbisesi giyilmesi gerekmektedir. Bu iş elbiselerinin gereksinimleri karşılayan özellikte, standart ve insana hizmet ederken kolaylık sağlayacak şekilde iş elbiseleri olmalıdırlar.

kıyafet, resmi giyim iş elbiseleri veya takım iş elbiseleri vb. şeklinde de bir tasnif yapmak mümkündür.

İŞ ELBİSELERİ ve MESLEKLER

İş elbiselerinin yaygın olarak giyildiği veya mecburi olduğu bazı meslekler vardır. Bu meslekler özel sektöre ait olabildiği gibi devletin kamu kurum ve kuruluşları için de icra edilirler. İş elbiselerinin renkleri ve biçimleri, dikildikleri kumaşları, tasarımları ve armaları ve işaretleri hep aynı iş kolunu veya kurumu temsil ederler. Bazı kurumların iş elbiselerinde rütbeleri belirten nişanlar, apoletler, yıldızlar, yakalıklar ve benzer işaretler de bulunur.

Buna göre birbirinden farklı meslekler ve onların özel iş elbiseleri bulunmaktadır:

· Ormancılar için iş elbiseleri

· Bakıcılar, örneğin hemşireler ve hasta bakıcıları, hademeler vb. için işçi elbiseleri

· İlkyardım ve ambulans görevlileri için iş elbiseleri

· Polis ve trafik polisleri için iş elbiseleri

· Jandarma için iş elbisesi

· Askeriye için iş elbiseleri

· İtfaiyeciler için iş elbiseleri

· Devletlere ait veya özel su ve elektrik işletmelerinin teknik birimlerinde çalışan elemanlar için iş elbiseleri

· Denizciler, örneğin kaptanlar, gemi adamları, deniz subayları, ticari gemi kaptanı ve çalışanları, askeri gemi kaptanları ve yardımcıları, liman görevlileri, liman kaptanları, gemi hostesleri, komodorlar, deniz filosu, yelkenciler ve makinistler ve ayrıca profesyonel dalgıçlar gibi sporcular için iş elbiseleri

· Toplu taşımacılıkta, örneğin metro görevlileri, vatmanlar, otobüs şoförleri, vapur kaptanları ve makinistler vb. gibi çalışanlar ve buraların temizlik görevlileri vd. çalışanları için iş elbiseleri

· Havacılıkta, örneğin pilotlar, uçuş hostesleri, kabin görevlileri, makinistler, yer (havaalanı) hostesleri ve çalışanları için iş elbiseleri

· Spor kulüpleri ve spor takımları, profesyonel sporcular ve yardımcı görevliler, hakemler, antrenörler, takımların masörleri ve takım doktorları, olimpiyat takımları ve görevlileri için iş elbiseleri

· Avrupa da örneğin baca temizleyicileri ve geleneksel dülgerler, kanalizasyon çalışanları, lonca temsilcileri ve çalışanları, ayrıca şirketlerin tamircileri ve servis elemanları için iş elbiseleri

· Fabrika şefleri, makine ustaları, kantin çalışanları, işçileri, işçi temsilcileri, makinacılar ve tüm diğer çalışanları için iş elbiseleri

· İnşaat işçileri ve çalışanları için iş elbiseleri

· Yol yapım çalışanları için işçi elbiseleri

· Aşçılar, aşçı yamakları, komiler, şefler, garsonlar ve restoran, restoran zincirleri, cafeler, çay bahçeleri ve zincirleri, bunların şubeleri vb. gibi yerlerin temizlikçi, bulaşıkçı ve tüm diğer çalışanları için iş elbiseleri

· Mezarlık ve defin görevlileri için iş elbiseleri

· Bekçiler, güvenlik elemanları ve diğer güvenlik çalışanları için iş elbiseleri

· Catering firmalarının şoförlerine kadar tüm çalışanları için iş elbiseleri

· Bazı satış görevlileri için iş elbiseleri

· Otel personelinin tümü için iş elbiseleri

· Postacılar ve tüm posta görevlileri için iş elbiseleri

· Kargocular için iş elbiseleri

· Uzay adamları için iş elbiseleri

· Madenciler için iş elbiseleri

· Avukat, hakim ve yargıç ve diğer hukuk çalışanları için iş elbiseleri

ZORUNLU OLMAYAN İŞ ELBİSELERİ (BUSINESS WEAR)

Fakat başka iş kollarında da resmi bir görünüm sergileyen, dilenen yerden kişilerin kendilerinin satın alıp temin etikleri, fakat zorunlu olmayan iş elbiseleri bulunmaktadır. Bu iş elbise lerinin tüm iş elbiseleri arasında önemli bir yeri vardır. Bu tür iş elbiselerinin yaygın olduğu iş yerleri genellikle ofisler, bankalar, şirketler, devletlerin kurumları ve temsilcilikleri, bürokratları, ataşelikleri, bakanlıkları, meclisleri ve benzer iş alanlarıdır. Bu gibi iş yerlerinin bazılarında giyilecek iş elbiseleri için kıyafet yönetmelikleri de geçerlidir. Diğer iş yerlerinde ise her ne kadar zorunlu bir iş elbisesi kuralı yoksa da hem çalışılan yere olan saygıdan hem iş elbiselerinin temsil etme özelliğinden (reprezentasyon) dolayı hem ciddi bir görünüm elde etmek için hem de fonksiyonel olmaları dolayısıyla iş dünyasında belli iş elbisesi tipleri giyilmesi standartlaşmış ve bir gelenek halini almıştır.

ZORUNLU OLMAYAN ERKEK İŞ ELBİSELERİ

İş dünyasında erkekler tarafından giyilen iş elbiseleri (business formal) genellikle ceket-pantolon takımları şeklindedir. Zamanla standartlaşan erkek iş elbiseleri genellikle koyu renklere hakim, ciddi görünümlü takım iş elbiseleridir. Erkek iş elbiseleri genellikle iki, bazen de yeleğiyle birlikte üç parçadan meydana gelir. Erkek iş elbiselerinin değişmez tamamlayıcısı kravatlardır.

Erkek iş elbiselerinin ortaya çıkışı

Ceket pantolon takımlarının ortaya çıkmasından önceki dönemlerde erkeklerin giyimleri bundan biraz daha farklıydı. Erkek iş elbiselerinin takım elbise olmaları aslında bundan 200 yıl önce resmi davetlerde ve kutlamalarda giyilmesi adet olan ve eteklerinin uzunluğu diz boyuna kadar inen zarif redingotlara dayanmaktadır. Bu koyu renkli ve bazen siyah renkte ve saten yakalı redingotların günlük erkek elbiselerine adapte edilmesi çok uzun sürmemiştir iş dünyasında. Merkezi batıda bulunan bu tür erkek giyiminin ve Avrupa da özellikle Londra da bulunan giyim modasının kalbi o zamanlar bu tür erkek elbiselerinin dünyaya bir kural olarak yayıldığı yer haline gelmiştir. Böylelikle erkek iş elbisesi olarak giderek boyları kısalan ve pratikleşen redingotlar özellikle avukatlar, siyasetçiler, yöneticiler ve iş adamaları ve onların temsilcileri tarafından tercih edilmiştir. Aynı renkte ve aynı kumaşlardan dikilen pantolonları, eklenen yelekleri, uygun renkte mendilleri ve kravatları ve bakımlı bir dış görünüm ile erkek iş elbiseleri tamamlanmıştır. İş dünyasında giyilen erkek iş elbiselerinin içlerine giyilen erkek gömlekleri ise genellikle beyaz, açık mavi ve bazen de açık renklerde çizgileri olan gömleklerden meydana gelmektedir. Bu erkek gömleklerinin giyildikleri ortama göre manşetleri ve kol düğmeleri de bulunabilmektedir. Erkek takım iş elbiselerinin değişmez, klasikleşmiş ve saygın görünümlü tamamlayıcıları siyah renkte bakımlı erkek ayakkabılarıdır. Erkek iş elbiselerinin ayakkabılarının içine yine koyu renklerde veya siyah renkte ve iş elbisesi takımlarına uygun çoraplar giyilmesi adet olmuştur.

ZORUNLU OLMAYAN BAYAN İŞ ELBİSELERİ

Örneğin özellikle bayan çalışanlar için belli tipte gelişen iş elbiseleri bir standart haline gelmişler ve kendilerine bir yer edinmişlerdir. Daha önceleri iş yerlerinde etek, elbise ve etekli takımlar giyerdi hanımlar. Fakat daha sonra pantolon ve ceket takımları çıkmış ve daha fonksiyonel ve daha ciddi bir görünüm sergiledikleri için pantolon ceket takımları bayan iş elbiseleri arasında özel bir konuma sahip olmuştur. Standartlaşan fakat zorunlu olmayan bayan iş elbiselerine en güzel örnek bayanlar için üretilen pantolon ve ceketten oluşan takımlardır. İş dünyasında bayan pantolon ceket takımlarının içine zarif gömlekler giyilmekte ve topuklu ayakkabılarla tamamlanmaktadır.