Mont Takım 03

Mont Takım 03
 

Ürün: Ceket ve Pantalon

Kumaş: Gabardin 7*7

Özellik: komando cepli,robalı

ZORUNLU OLMAYAN İŞ ELBİSELERİ (BUSINESS WEAR)

Fakat başka iş kollarında da resmi bir görünüm sergileyen, dilenen yerden kişilerin kendilerinin satın alıp temin etikleri, fakat zorunlu olmayan iş elbiseleri bulunmaktadır. Bu iş elbise lerinin tüm iş elbiseleri arasında önemli bir yeri vardır. Bu tür iş elbiselerinin yaygın olduğu iş yerleri genellikle ofisler, bankalar, şirketler, devletlerin kurumları ve temsilcilikleri, bürokratları, ataşelikleri, bakanlıkları, meclisleri ve benzer iş alanlarıdır. Bu gibi iş yerlerinin bazılarında giyilecek iş elbiseleri için kıyafet yönetmelikleri de geçerlidir. Diğer iş yerlerinde ise her ne kadar zorunlu bir iş elbisesi kuralı yoksa da hem çalışılan yere olan saygıdan hem iş elbiselerinin temsil etme özelliğinden (reprezentasyon) dolayı hem ciddi bir görünüm elde etmek için hem de fonksiyonel olmaları dolayısıyla iş dünyasında belli iş elbisesi tipleri giyilmesi standartlaşmış ve bir gelenek halini almıştır.

ZORUNLU OLMAYAN ERKEK İŞ ELBİSELERİ

İş dünyasında erkekler tarafından giyilen iş elbiseleri (business formal) genellikle ceket-pantolon takımları şeklindedir. Zamanla standartlaşan erkek iş elbiseleri genellikle koyu renklere hakim, ciddi görünümlü takım iş elbiseleridir. Erkek iş elbiseleri genellikle iki, bazen de yeleğiyle birlikte üç parçadan meydana gelir. Erkek iş elbiselerinin değişmez tamamlayıcısı kravatlardır.

Erkek iş elbiselerinin ortaya çıkışı

Ceket pantolon takımlarının ortaya çıkmasından önceki dönemlerde erkeklerin giyimleri bundan biraz daha farklıydı. Erkek iş elbiselerinin takım elbise olmaları aslında bundan 200 yıl önce resmi davetlerde ve kutlamalarda giyilmesi adet olan ve eteklerinin uzunluğu diz boyuna kadar inen zarif redingotlara dayanmaktadır. Bu koyu renkli ve bazen siyah renkte ve saten yakalı redingotların günlük erkek elbiselerine adapte edilmesi çok uzun sürmemiştir iş dünyasında. Merkezi batıda bulunan bu tür erkek giyiminin ve Avrupa da özellikle Londra da bulunan giyim modasının kalbi o zamanlar bu tür erkek elbiselerinin dünyaya bir kural olarak yayıldığı yer haline gelmiştir. Böylelikle erkek iş elbisesi olarak giderek boyları kısalan ve pratikleşen redingotlar özellikle avukatlar, siyasetçiler, yöneticiler ve iş adamaları ve onların temsilcileri tarafından tercih edilmiştir. Aynı renkte ve aynı kumaşlardan dikilen pantolonları, eklenen yelekleri, uygun renkte mendilleri ve kravatları ve bakımlı bir dış görünüm ile erkek iş elbiseleri tamamlanmıştır. İş dünyasında giyilen erkek iş elbiselerinin içlerine giyilen erkek gömlekleri ise genellikle beyaz, açık mavi ve bazen de açık renklerde çizgileri olan gömleklerden meydana gelmektedir. Bu erkek gömleklerinin giyildikleri ortama göre manşetleri ve kol düğmeleri de bulunabilmektedir. Erkek takım iş elbiselerinin değişmez, klasikleşmiş ve saygın görünümlü tamamlayıcıları siyah renkte bakımlı erkek ayakkabılarıdır. Erkek iş elbiselerinin ayakkabılarının içine yine koyu renklerde veya siyah renkte ve iş elbisesi takımlarına uygun çoraplar giyilmesi adet olmuştur.

ZORUNLU OLMAYAN BAYAN İŞ ELBİSELERİ

Örneğin özellikle bayan çalışanlar için belli tipte gelişen iş elbiseleri bir standart haline gelmişler ve kendilerine bir yer edinmişlerdir. Daha önceleri iş yerlerinde etek, elbise ve etekli takımlar giyerdi hanımlar. Fakat daha sonra pantolon ve ceket takımları çıkmış ve daha fonksiyonel ve daha ciddi bir görünüm sergiledikleri için pantolon ceket takımları bayan iş elbiseleri arasında özel bir konuma sahip olmuştur. Standartlaşan fakat zorunlu olmayan bayan iş elbiselerine en güzel örnek bayanlar için üretilen pantolon ve ceketten oluşan takımlardır. İş dünyasında bayan pantolon ceket takımlarının içine zarif gömlekler giyilmekte ve topuklu ayakkabılarla tamamlanmaktadır.  

MODERN GÖMLEKLER

Modern gömlekler genellikle uzun kollu, kısa kollu (ya da yarım kollu) ve yakalı olarak üretilirler. Dik yaka veya hâkim yaka gibi çeşitleri bulunan erkek gömleklerinin genellikle sol ön kısmında bir gömlek cebi de bulunmaktadır. Eskiden gömlekler iş yaşamında giyilmesine yönelik üretilip ve genelde temizliğin simgesi olduğu için daha çok beyaz renkte üretilse de günümüzde artık her renkte üretilmekte ve çalışanların çalıştıkları pozisyonlar yükseldikçe veya yönetici sınıfındaki çalışanların ve iş yeri sahiplerinin renk seçimindeki özgürlükleri giderek artabilmektedir. Benzer şekilde uzun kollu gömleklerin kollarına üst düzey yöneticilerin ve firma sahiplerinin taktıkları birbirinden şık kol düğmeleri ile dikkatleri üzerine çekmektedirler.

Gömlek, takım elbiselerin ayrılmaz bir parçasıdır. İş dünyasında çalışırken tertemiz ütülü bir gömlek, iyi bağlanmış ve uygun renkte şık bir kravat ve altına jilet gibi ütülü bir pantolon giyen bir kişi karşısındakinde iyi bir izlenim bırakmanın ilk adımını atmış sayılır.

GÖMLEKLİK KUMAŞLAR

Gömlekler genelde pamuk (koton, cotton) gibi hafif ve terletmeyen tekstil malzemelerinden üretilirler. Gömleklik kumaşlarda ince ipliklerden dokunmuş ve hafif kumaşlar ağırlıktadır. İnce ve hafif gramajlı kumaşlar daha ziyade yazlık gömlek için kullanılmaktadırlar. Bunun yanı sıra yünlü karışımlardan, ipek ve ipek karışımlı kumaşlardan, opal kumaştan, emprime kumaşlardan, ketenden ve pamuk ile birlikte karıştırılarak imal edilen çeşitli sentetik karışımlı kumaşlardan üretilen gömleklere sıkça rastlanmaktadır. Ayrıca kot (jeans), baby cord, flanel, poplin, gabardin, terry koton, viskon ve kadife gömleklik kumaşları da bulunmaktadır. Gömleklik kumaşlar kabarcıklı ipliklerle dokunduğunda farklı efektlere sahip olmaktadırlar ve çok çeşitli tarzda gömleklik kumaşlar elde edilebilmektedir. 

ÜST İŞ ELBİSELERİ

 

Üst iş elbiseleri geniş bir ürün grubuna sahiptir. Üst iş elbiseleri arasında üst düzey yöneticiler, firma veya ürün temsilcileri ve şirket müdürleri ve sahipleri için klasik bay ve bayan kumaş takımlarının seçimi kişilerin kendilerine bırakılmış olup genellikle lacivert, mavi, gri tonları ve siyah gibi ciddi renkler arasından tercih edilmektedir ve uygun renkte bir kravat ve gömlek ile siyah ayakkabılar ile tamamlanmaktadırlar.

GÜVENLİK ÜST İŞ ELBİSELERİ

 

Diğer taraftan bazı mesleklerde belli bir pozisyonda çalışılan ve giyilen üst iş elbisesinden yapılan görevin anlaşılması gereken üst iş elbiseleri de vardır. Örneğin bir şirketin güvenlik elemanları aynı ana hatlara, ortak özelliklere sahip ve benzer renklerde iş elbiseleri giymektedirler. Bu üst elbiselerinin genellikle siyah ve lacivert renklerde üst iş ceketleri ile beyaz veya gri tonlarda gömlekleri bulunmaktadır. Üst iş ceketlerinde apoletler ve armalar bulunmakta ve bunlarda güvenlik işini simgeleyen renklerde yazılar ve işaretler bulunmaktadır. Benzer özellikler yazlık güvenlik giysi takımlarının kısa kollu gömleklerinde veya ısıtılan iç mekanlarda ceketsiz giyilen uzun kollu gömleklerinde de bulunmaktadır. Bazı güvenlik personeli nin ayrıca güvenlikçi şapkası veya kepi de bulunmaktadır. Bankalar gibi kurumların güvenlik personelinin iş elbisesi akseauarları olarak ayrıca cop, kelepçe ve silah kını da bulunmaktadır.

 

GÖMLEK

Çoğu insan, her gün giydiği gömlekleris starihinin milattan öncelere kadar dayandığını bilmez. Daha sade ve bazı ülkelerde yerlere kadar, bazılarında ise basenlere kadar uzanan gömlek eskiden hem kadınlar hem de erkekler giymekteydiler. Ortaçağa gelindiğinde ise gömlek sadece erkek giysisi olarak görülmeye başlanmıştır ve hanımlar daha feminen bluzlar ile etek veya elbiseler giymekteydiler. Sanayi devrimiyle birlikte ş gömleklerinde kolluklar da kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüze gelirken çeşitli özelliklere sahip birbirinden farklı kumaşları ve şık düğmeleri olan, modaya uygun, birbirinden güzel ve çeşitli modern gömlek modelleri artık kadınlar da hem özel hayatında hem iş hayatında rahatlıkla giyebilmektedirler. Aslında gömleğin, hem erkek hem bayan giysisi olarak, takımlarla birlikte giyilerek iş dünyasının ayrılmaz kıyafetleri arasına girdiğini ve çalışanın bir sembolü olduğunu söylemek abartı olmaz.