MONT TAKIM 04

MONT TAKIM 04
 

Ürün : Mont Takım

Kumaş : Gabardin

Özellik : Robalı,Komando Cepli

ÜST İŞ ELBİSELERİ ve KABANLAR

 

Kış mevsimine uygun üst iş elbiseleri arasında yumuşacık ve sıcak tutan kabanlar çalışanların konforu düşünülerek tasarlanmaktadırlar. Kışlık kabanların kumaşları genellikle polyester gibi oldukça hafif fakat bir o kadar da aşınmalara karşı dayanıklı ve sağlam kumaşlardan seçilmektedir.

 

Polyester kumaştan üretilen kışlık kabanlar son derece hafif olmaları sayesinde tüm gün çalışırken yeterince yorulan personel için son derece uygun üst iş elbisesi alternatifleri olarak ön plana çıkmaktadırlar. Polyester kabanların içlerinde en kaliteli astarlık polyester kumaşlar kullanılmaktadır. Sugeçirmez polyester kumaşlardan üretilen tüm kaban modellerinin iç kısımları kapitonedir.  Böylece kaliteli kışlık polyester kabanları giyen personel hem soğuktan korunacak hem de ihtiyaç halinde ortaya çıkarıp kullanabileceği kapüşonu ile kar ve yağmur gibi yağışlardan etkilenmeyecektir. Kışlık kabanların bellerindeki ipleri ile ayrıca bir ayarlama yapmak da mümkün hale getirilmiştir. Toplam altı farklı bedende bulunan kışlık polyester kabanlar ile uygun bedende kaban bulma sorunu çözülmüştür. Fermuarlı iç cep, alt iki yanda da kapaklı büyük dış cepler sayesinde bu kaban ile eller hiçbir zaman üşümeyecektir.

 

Klasik bir kabanın modern renklerle buluştuğu polyester kabanlarda kullanılan özel ithal fermuarlar ile çıtçıtlar sayesinde giyilip çıkarılması son derece pratik olan polyester kabanlar firmalara özel siparişler üzerine istenilen renklerde ve istenilen adette üretilebilmektedir. Standart olarak öncelikle mavi, lacivert, kırmızı, siyah, bordo, kahverengi, gri, füme, haki ve neon renklerde olmak üzere ve ayrıca özellikle bayan personel için patlıcan moru, pembe, turuncu, gülkurusu, fuşya, turkuaz, çingene pembesi, fıstık yeşili ve lila renklerde kışlık kabanlar her zaman hazır olarak bulunmaktadır. Siparişlerde çift renkli kabanlar da üretilebilmekte ve aynı renkte üretilen iş pantolonlarıyla kolayca kombine edilebilmektedirler.

 

İKAZ MONTLARI

 

İkaz montları veya işaretçi montları olarak da adlandırılan bu tür üst iş elbiseleri genellikle parlak ve reflektör görevi gören kumaşlardan üretilmektedir. Parlak turuncu ve fosforlu yeşil renklerde üretilen bu tür üst iş elbiselerinin belinde ve kollarında çifter sıra reflektörlü şeritler bulunmaktadır. Üst göğüs cepleri ikişer adet olan ikaz montlarının beli lastikli olanları da bulunmaktadır. Cepler kapaklı ve düğmeli olarak, önü düğmeyle iliklenen veya fermuarla kapatılan, kapalı yakalı şekilde fakat genellikle gizli çıtçıtlı olmaktadırlar. Kol ağızları ise isteğe göre manşetli olarak veya lastikli üretilebilmektedir.

 

Aynı özelliklere sahip olup da göğüs kısmında cep yerine reflektif şeritler bulunan, önden fermuarlı ve yaka bitiminde ve kemerde çıtçıtlı olan daha kalın ikaz montları da bulunmaktadır. İçleri astarlı ve kapitone kumaşla kaplı olarak daha kalın bir üst iş elbisesini teşkil eden bu tür ikaz montları kış günlerinde daha çetin hava şartları için idealdirler. İkaz montları genellikle polyester ve pamuk karışımlı kumaşlardan üretilmektedirler. Bu tür montlara isteğe göre kol cebi ve bir iç cep de ilave edilebilmektedir.

 

 

 

İKAZ YELEKLERİ

 

Diğer taraftan örneğin şantiyeler veya kara yollarında çalışan işçilere yönelik üretilen ikaz yelekleri reflektörlü ve kurumlara ve şirketlere özel olarak üretilmektedirler. Bu tür ikaz yeleklerinin sırt kısımlarında ve ön göğüs kısımlarında firma isimleri de yer alabilmekte ve aynı renk ve kumaştan, yaz mevsimi için hava delikli ve arkadan fileli olan, kış mevsimi için kalın kumaşlı, kepleri de bulunabilmektedir.

İkaz yeleklerinin hepsinin ya üstünde iki sıra halinde reflektörlü şeritler bulunmaktadır ya da doğrudan reflektörlü kumaşlardan üretilmektedirler. İkaz yelekleri kumaşları genellikle parlak (neon veya fosforlu da denilen) turuncu, sarı veya yeşil renklerdedir. İkaz yeleklerin sırt kısımlarında ayrıca uyarı işareti de bulunabilmektedir. Genellikle tunik modelinde ve kolayca üste geçirilebilecek şekilde basit ve düz kesimli olarak üretilen korumalı iş elbisesi olan ikaz yeleklerinin bazıları da fermuarlı olarak üretilmektedir. Çoğunlukla poli gabardin veya polyester kumaşlardan üretilen ikaz yeleklerinin bazıları da pamuklu kumaşlardan veya alpaka ile gabardinden üretilmektedirler.

 

SUGEÇİRMEZ ÜST İŞ YELEKLERİ

 

Üst iş elbiseleri arasındaki yeleklerden diğerleri ise belirli bir kullanım alanı şartı bulunmayan ve neredeyse her iş yerinde ve özellikle açık alanlarda giyilebilen ve genellikle alpaka, polyester ve imperix kumaşlardan üretilen lacivert, siyah, gri veya kurşuni renklere hakim, rüzgarlık özellikli yeleklerdir.

 

Üst iş elbiselerinin bu türden yeleklerinin içleri polyester astar kaplı ve dolgu malzemeli (genellikle polyester elyaf dolgulu) olarak üretilmektedirler. Bu tür üst iş yeleklerinin en önemli özelliği ise su geçirmez kumaşlardan üretilmeleridir. Çoğunlukla fermuarlı olarak ve iki yan cep ile bir iç göğüs cebi de bulunan bu tür iş yelekleri kolsuz montlara benzeyip uygun havalarda son derece pratik olarak sadece bir t-shirt üzerine dahi giyilebilmektedirler.

Bayan iş Yelekleri Modelleri

 

ÜST İŞ ELBİSELERİ ve YELEKLER

 

Üst iş elbiselerinde çok önemli bir yere sahip olan iş yeleklerinin ikaz edici, ısıtma, rüzgardan koruma ve iş malzemelerini ceplerinde saklamaya yaramak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.

Üst iş elbiseleri arasındaki yeleklerden bir grubu basın yelekleri denilen yelekler oluşturmaktadır. Bu yelekler genellikle toprak renklerde veya gri ya da mavi tonlarda kumaşlardan üretilmektedir. Basın yelekleri canlı renklerden üretilmez. Basın yeleklerinin safari tarzına benzeyenleri de tercih edilebilmektedir. Bu tür yeleklerin içleri elyaf dolgulu olanları biraz daha sert havalar için daha da uygundur. Dış kumaşları ise genellikle alpaka, polyester karışımlı ve poli viskondan üretilmektedir. Önden fermuarlı veya çıtçıtlı olarak iki seçeneklidirler. Çok sayıda cepleri bulunan basın yeleklerinin en az bir cebi körüklü cep denilen kullanışlı ve derin ceplerden meydana gelmektedir. Körüklü ceplerin bazıları kapaklı ve düğmelidir.

 

 

Yanmaz üst iş elbiseleri ve aksesuarları grubunda bulunan ürünler arasında yanmaz alt ve üst takımlar, siperlikli baretler ve bunların yanmaz eldivenleri, tam boy kasklı tulumlar ve eldivenleri, askılı tulumlar ve ceketleri ile lastik çizmeler ve yangın battaniyeleri yer almaktadır.

 

MONTLU ÜST İŞ ELBİSELERİ

 

En fazla kullanım alanı olan ve en sık rastlanan üst iş elbiseleri kuşkusuz montlu üst iş elbiseleridir. Montlu üst iş elbiselerinin çalışılan iç mekânlarda olduğu gibi dış mekânlardaki işlerde de kullanım alanı bulunmaktadır. Montlu üst iş elbiseleri hava şartlarına göre doğrudan iç çamaşırların üzerine veya bir kazak, gömlek ya da t-shirt üstüne de giyilebilmektedir.

Montlu üst iş elbiselerinin montları ve pantolonları aynı kumaşlardan üretilmektedirler. Bu tür üst iş elbise lerinin kumaşları genellikle alpaka kumaşlardan, poly gabardinden, polyester ve pamuklu karışımlı kumaşlardan veya yazlık olan üst iş elbiselerinde yüzde yüz pamuk kumaşlardan üretilmektedirler.

Montlu üst iş elbiseleri genellikle her renkten üretilebilmektedir. En sık tercih edilen renkler ise kurumsal renklerde ve mavi ağırlıklı renklerdedir. Montlu üst iş elbiseleri sıklıkla iki renkli de üretilmektedir. Kol manşetleri, yakalar, kemerler ve cep ağızları genellikle zıt bir renkte veya uyumlu bir renk ile kombine edilmektedir

 

ÜST İŞ ELBİSELERİ

 

Üst iş elbiseleri geniş bir ürün grubuna sahiptir. Üst iş elbiseleri arasında üst düzey yöneticiler, firma veya ürün temsilcileri ve şirket müdürleri ve sahipleri için klasik bay ve bayan kumaş takımlarının seçimi kişilerin kendilerine bırakılmış olup genellikle lacivert, mavi, gri tonları ve siyah gibi ciddi renkler arasından tercih edilmektedir ve uygun renkte bir kravat ve gömlek ile siyah ayakkabılar ile tamamlanmaktadırlar.

GÜVENLİK ÜST İŞ ELBİSELERİ

 

Diğer taraftan bazı mesleklerde belli bir pozisyonda çalışılan ve giyilen üst iş elbisesinden yapılan görevin anlaşılması gereken üst iş elbiseleri de vardır. Örneğin bir şirketin güvenlik elemanları aynı ana hatlara, ortak özelliklere sahip ve benzer renklerde iş elbiseleri giymektedirler. Bu üst elbiselerinin genellikle siyah ve lacivert renklerde üst iş ceketleri ile beyaz veya gri tonlarda gömlekleri bulunmaktadır. Üst iş ceketlerinde apoletler ve armalar bulunmakta ve bunlarda güvenlik işini simgeleyen renklerde yazılar ve işaretler bulunmaktadır. Benzer özellikler yazlık güvenlik giysi takımlarının kısa kollu gömleklerinde veya ısıtılan iç mekanlarda ceketsiz giyilen uzun kollu gömleklerinde de bulunmaktadır. Bazı güvenlik personeli nin ayrıca güvenlikçi şapkası veya kepi de bulunmaktadır. Bankalar gibi kurumların güvenlik personelinin iş elbisesi akseauarları olarak ayrıca cop, kelepçe ve silah kını da bulunmaktadır.