MONT TAKIM 06

MONT TAKIM 06
 

Ürün : Ceket ve Pantalon

Kumaş : Gabardin

Özellik : Robalı özel cepli

İŞ ELBİSESİ

İş elbisesinin görevi öncelikle iş güvenliğini sağlamaktır. Bu amaçla hem işverenler tarafından hem de yasalar tarafından çeşitli mesleki branşlarda çalışan personel için iş elbisesi giyilmesi zorunluluğu getirilmiştir. İş elbiseleri nin giyilmesiyle birlikte iş kazaları büyük oranda önlenerek çalışanların sağlığı korunmakta ve çalışma kayıpları en aza indirilebilmektedir. İşçi elbisesini gerektiği gibi giyerek aynı iş yerinde mesleğini güvenle yapmaya devam edebilmektedir. Böylece işveren açısından da ayrıca üretim aralıksız devam edebilmekte ve işçi değişimi veya işçi devri en aza indirebilmektedir.

İŞ ELBİSESİ ile FİZİKSEL KORUNMA:

İş elbisesinin çalışırken giyilmesinin sayısız fiziksel faydaları vardır. İş elbisesi ile tüm vücut gerektiği gibi örtünerek korunabilmektedir. Bunun yanı sıra iş elbisesi ile düşmelerde, kaymalarda ve çarpmalarda yaralanmalar en aza indirilebilmektedir. İş elbisesi giyen kişinin eldivenler ile eli, kasklar, şapkalar ve kepler gibi başlıklar ile başı ve yüzü, uygun ayakkabı ve botlarla ayakları tehlikelerden korunmaktadır.

İş elbisesi ile çalışanların kendi kıyafetleri de çalışırken temas halinde oldukları maddelerden, asitlerden, gıdalardan veya bulaşık veya çamurlu makinelerden, makine yağlarından ve diğer kirlerinden, tozdan, pastan, yapıştırıcılardan ve atıklardan korunmaktadır.

Kaynakçılıkta ayrıca yanmaz iş kıyafetleri vasıtasıyla, örneğin kaynak makineleriyle çalışırken, çalışma esnasında ortaya çıkan kıvılcımlardan korunulmakta ve olası yanıklar önlenebilmektedir. Kaynakçıların kullandıkları yüz siperleri ile kişilerin yüzünün tamamı boynu ile birlikte korunabilmekte ve renkli camları ile gözleri de gerektiği gibi korunmaktadır.

Isının fazla olduğu açık veya kapalı alanlardaki iş ortamlarında uygun bir iş elbisesi giyen kişi yüksek ısıdan, ısının az olduğu yerlerde ise soğuktan korunmaktadır. Özel bir iş elbisesi ve onun gözlük, eldiven, yanmaz önlük, kulaklık gibi aksesuarları vasıtasıyla çalışan bir kişi soğuktan ve sıcaktan korunabilmektedir.

 

Açık alanlarda çalışan bir kişi ise su geçirmez bir iş elbisesi, mont veya yağmurluk, rüzgarlık ve lastik bot veya kış botları ile kar, yağmur gibi yağışlardan, rüzgardan ve dolayısıyla ıslanmaktan ve üşütmekten korunmuş olur.

İnşaatlarda giyilen iş elbisesi ayrıca dayanıklı olduğundan temas halinde olunan ağır, sivri, delici, kesici ve sert yüzeylerden ve darbelerden kişiyi koruyabilmektedir. Ağır maddelerin inşaat alanında düşmesi ihtimaline karşı kişinin başı için ayarlanabilir bantlı ve kayışlı baret takması ve ayakları için önden burun demiri ile destekli botlar giymesi onu azami derecede koruyacaktır. Ayrıca yol kenarlarında çalışan bir inşaat işçisinin reflektörlü bir iş elbisesi sayesinde sürücüler tarafından hem gece hem gündüz kolayca fark edilmesi sağlanmaktadır.

Torna, freze, taşlama, rende, kesme, zımba, biçme, ahşap presleme, dekupaj, perçin, delme, zımparalama, raspalama, kalafat, dökümhane vb. gibi, materyallerin işlendiği mesleklerde çalışan bir kişi ise uygun iş elbisesi, tulum ve iş elbisesinin örneğin ayarlı bantı olan ve başa tespit edilen mafsallı yüz siperi, kayışlı ayarlı başa giyilen maske, havalandırma delikleri olan kapatıcı gözlük, tel kafesli gözlük, eldiven, önlük, asbestten üretilmiş tozluklar ve önlükler, filtreli toz maskesi gibi aksesuarları ile çalışma esnasında çıkan toz, yonga, parça, çapak veya kıymıklardan ve benzer materyallerden de korunmaktadır. ELBİSESİ ile KİMYASAL KORUNMA:

Mesleklere göre farklı iş elbisesi giyilmesi zorunluluğu olan alanlarda iş elbisesinin her daim kontrol edilmesi ve iş elbisesinin sağlam ve iş görür nitelikte olup olmadığı anlaşılması ve gerektiğinde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durum özellikle kimyasal risklerin ortaya çıkabileceği iş alanlarında ayrıca önem kazanmaktadır.

Kimyasal risk taşıdığı için buralarda çalışan personelin iş elbisesi giyme zorunluluğu olan yerler arasında örneğin özel araştırma merkezleri, nükleer santraller, üniversitelerin ve hastanelerin araştırma merkezleri, laboratuarlar, mikro elektro endüstrisi, litografya ve çeşitli bilimsel araştırma ve geliştirme merkezleri bulunmaktadır. Kimyasalların bulaşmaması ve kişiyi zehirlememesi için böyle yerlerde özel iş elbisesinin giyilmesi zorunluluğunun yanı sıra çalışılan mekanların havalandırılması, ısısının belli bir seviyede tutulması, iş araç ve gereçlerin temizliği, iş elbiselerinin sterilize edilmesi ayrı bir öneme sahiptir.

Bu gibi yerlerde personelin giymesi gereken iş elbisesi türleri arasında tüm vücudu kapatan özel tulumlar, başlıklar, galoşlar, ayakkabılar, maskeler, boneler ve steril eldivenler bulunmaktadır. Bu iş elbisesi türleri ile personelin gerek çalışma esnasında gerekse atıkların elle teması esnasında oluşabilecek kontaminasyonların önüne geçilebilmektedir.

İŞ ELBİSESİ ile IŞINLARDAN KORUNMA

İş elbisesi türleri arasında ışınlardan koruyan iş elbiseleri veya bunların ilaveten giyilen veya takılan aksesuarları bulunmaktadır. İnsan sağlığına zarar veren ışınlar arsında ilk sırada radyoaktif ışınlar yer almaktadır. Sağlığa zararlı diğer ışınlardan da azami şekilde korunmak ancak kurallara uymak, uygun bir iş elbisesi ve ekipmanıyla mümkündür. İş elbisesi çalışan kişiyi ayrıca lazer ışınlarından, röntgen ışınlarından, ultra viyole ışınlardan, kaynak makinelerinden çıkan kıvılcımlardan ve X ışınlarından gerektiği gibi korumaktadır.

Örneğin radyoaktif maddelerle çalışan personelin giymesi gereken iş elbisesi göğüslüğü bulunan ve kauçuktan veya su geçirmeyen başka bir malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Röntgen ışınlarının bulunduğu iş yerlerinde çalışan personelin giymesi gereken iş elbisesi ise ışınlardan korunmayı temin edilmesi için göğsü komple örten, belden en az 40 cm aşağıya kadar sarkan ve en az 1 mm kalınlığında bir kurşun levhanın koruyuculuğuna eşit kurşun önlüklerdir.  Ve maskesi olmalıdır.

İş verenlerin de mutlaka iş elbisesi ve aksesuarları konusunda titizlik göstermesi ve işçi güvenliği ni önemsemeleri gerekmektedir.