MONT TAKIM 07

MONT TAKIM 07
 

Ürün : Ceket ve Pantalon

Kumaş : Gabardin

Özellik : Standart Takım

 

Her renkte ve modelde iş mont ve ceketi bulunmasına rağmen klasik iş montu ve ceketi renkleri yaygın olarak genellikle mavi renkte ve mavinin tonlarında üretilmektedir ve alıcılar olan çalışanlar veya iş yerleri sahipleri tarafından da beğeniyle karşılanıp tercih edilmektedirler.  

İŞ MONTU ve CEKETİ KUMAŞLARI

İş montu ve ceketleri farklı inceliklerde kumaşlardan üretilirler. Metrekare kumaş başına düşen gramajlar 50-100 gramdan başlayıp 500 grama kadar çıkabilmektedir.

KIŞLIK İŞ MONTU ve CEKETİ

Kış mevsimi için üretilen iş montu ve ceketinin ayrıca sentetik dolgu malzemeli olanları giyildiğinde yeterince sıcak tutmaktadır. Bu amaçla kış mevsimine uygun iş mont ve ceketi üretimi için kumaşın arka tarafı ince astar kumaşıyla kaplanır ve içine önceden yerleştirilen polyesterden elyaf dolgu malzemesi ile birlikte dikilip kapatılır. Aslında daha sıcak tutan ve daha doğal olan kaz tüyü de dolgu malzemesi olarak kullanılabilse de iş mont ve ceketlere yansıyacak maliyet sebebiyle ve tüylerin uçlarının zamanla tekstil yüzeyden dışarıya çıkacağından genellikle pek tercih edilmemektedir. Bazı iş mont ve ceketlerinde kış ayalarında açık havadaki işlerde kullanılması bakımından kapüşonlar da bulunabilmekte ve bu iş mont ve ceketi kapüşonları gerektiğinde fermuarları açılarak çıkarılabilmektedir.

YIKAMA ve BAKIM

Kış mevsiminde çalışırken giyilmek için üretilen kışlık iş montu ve ceketinin sentetik dolgu malzemeli olanları genellikle çamaşır makinelerinde yıkanabilmektedirler. Fakat dolgu malzemesi zarar görmemesi, liflerin birbirine geçip yapışmaması ve böylece yumuşaklığını ve özelliğinin koruması için hassas çamaşır ayarında yıkanmalılar.

YAZLIK İŞ MONTU ve CEKETLERİ

Yaz mevsimi için üretilen iş mont ve ceketleri genellikle tek kat kumaştan, yani astarsız da üretilmektedir. Yazlık iş montu ve ceketinin çoğunlukla ön tarafının alt kısmında iki adet cebi bulunmaktadır. Kışlık mont ve ceketlerde olduğu gibi buradaki cepler de içlerine mendil, kalem veya çalışırken gerekli olabilecek iş araç ve gereçlerinin konulması için dikilmektedirler.

Bahar aylarında ve yaz mevsimlerinde giyilmek üzere üretilen iş mont ve ceketleri daha hafif ve giyilmesi rahat, ter emici ve biraz daha pamuk ağırlıklı kumaşlardan meydana gelmektedir. Vücuda daha iyi oturan modellerde ise iş mont ve ceketlerin göğüs ve sırt kısımları parçalı hazırlanmakta yani robalı tabir edilen şekilde üretilmektedir. Bu tür yazlık iş mont ve ceketlerinde çoğunlukla iki tane kapaklı üst cep bulunmaktadır. Kolay giyilip çıkarılabilmeleri için de kol ağızları manşetli olarak üretilmektedir. Nadiren kol ağızlarında cırt cırtlar da kullanılmaktadır. İhtiyaca göre kollarda renkli veya reflektörlü şeritler dikilebilmektedir. Yazlık iş mont ve ceketlerin önleri genellikle düğmeli veya çıtçıtlı olmaktadır. En sağlıklı kumaş olan pamuk yazlık iş montu ceket ve montlarında kullanılmaktadır. %100 pamuktan üretilen iş mont ve ceketleri farklı gramajlarda kumaşlardan hazırlanmaktadır. Çok yaygın olan ve dayanıklı poli gabardin kumaşlardan üretilen yazlık iş mont ve ceketlerinde genellikle polyester ile pamuk yarı yarıya kullanılmaktadır. Bazılarında ise % 65 e varan polyester karışımlı pamuklu kumaşlar tercih edilmektedir. Bu ise yıkamada ve ütülemede kolaylık sağlamaktadır.

Likra ise ancak yazlık iş mont ve ceketlerinin bel kısmında veya yandan lastikli olan modellerinde yer almaktadır. Bu gibi iş montu ve ceketi modellerinde genellikle iki tane fonksiyonel kapaklı üst cep bulunmaktadır.

TRAFİKTE İŞ MONT ve CEKETLERİ

Açık alanlarda ve trafikte giyilecek iş mont ve ceketlerinde ayrıca bele ve kollara (bazen de isteğe göre göğüs üstüne) tek veya iki sıralık 5 santim eninde reflektörlü kumaş şeritler eklenmektedir. Yine kol ağzı manşetli ve önden düğme ile veya çıtçıt ile kapatılmaktadır. Bu tür iş mont ve ceketlerinin yakaları tamamen kapalı yaka olarak da üretilmektedir. Düğme yerleri gizli de olabilen trafik iş mont ve ceketleri ayrıca tunik şeklinde de üretilebilmekte ve normal giysilerin üzerine baştan geçirilerek giyilmektedirler. Bu tür trafik iş mont ve ceketlerinde ayrıca kumaşın tamamı reflektif özellikte kumaşlarla da dikilmektedir.  

DENİZCİLERDE İŞ MONTU ve CEKETİ: KABAN

Fransızcadan gelme bir kelime olan kaban yağmurluk veya ceket anlamını taşımakta ve geleneksel olarak denizcilerin ve balıkçıların giydikleri kruvaze yakalı, yünlü ve hafif uzun ceketlerdir. Aslında Brötanyalı balıkçılar için beyaz olarak üretilen kabanlar daha sonra farklı renklere bürünmüşlerdir.

Hangi tür ve modelde iş montu ve ceketi olursa olsun yıkama veya bakım talimatlarına uymak ve üreticilerin önerilerini dikkate almak onların ömürlerini uzatacaktır.

İŞ MONTU ve CEKETİ SEKTÖRLERİ

İş montu ve ceketine ihtiyaç duyabilecek çeşitli sektörler, firmalar ve şirket ve kurum ve kuruluşlar ve dernekler bulunmaktadır. Genellikle iş montu ve ceketi aşağıdaki iş yerleri için üretilmektedir:

Büyük firmaların çalışan işçi ve personeli için, üretim tesisleri için, hastaneler ve ambulans görevlileri için, itfaiye çalışanları için, devlet altyapı çalışanları için, trafik işaretçileri için, market ve yapı market zincirleri için, deniz işletmeleri için, liman işletmeleri için, inşaat firmaları için, büyük mühendislik firmaları için, sağlık turizmi çalışanları ve personeli için, tüm sektörlerde görevli güvenlik personeli için, arama ve kurtarma ekipleri için, Kızılay gibi afet organizasyonlarında görevlendirilen personel için, devlet kurumlarında ve ayrıca devletin su işleri, kanalizasyon işleri vb. gibi işletmelerinde çalışan personel için, karayolları yol bakım ve onarım işçileri için, dernekler için, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve çeşitli odalar, birlikler veya bunların dernekleri ve şubeleri için, doğal afet organizasyonları için, devlet daireleri işçileri veya personeli için, sanayi tesisleri için vb.

Ayrıca iller bazında şubeleri olan yetkili servis ağları için, iller ve ilçeler bazında satış yerleri ve şubeleri bulunan satıcıların personeli için, okullarda ve üniversitelerde hademe, temizlik, güvenlik ve kantin personeli için, resmi makamların temizlik işçileri için veya şirketler için vs.

Özellikle hijyenik ortamlar için üretilen hijyenik ve sağlıklı iş ceketleri veya montlar da mevcuttur. Bunlar arasında şirketlerin ve üniversitelerin araştırma ve geliştirme merkezlerinin laboratuarları için, sağlık merkezleri için, kuaför ve berber zincirleri için, catering şirketleri için, büyük iş yerlerinin kantin personeli için yapılan üretimler olabilmektedir.

Kurumsal renklerin ön plana çıktığı ve özel siparişle üretilen iş yerleri de bulunmaktadır. Bu gibi iş yerleri arasında özellikle mağazalar zincirlerinin çalışanları için, fast food, kafe veya restoran zincirleri için, deniz-hava-kara toplu taşımacılık şirket ve kurumları için, otel personeli veya gastronominin diğer iş yerlerindeki garson ve aşçılar ve diğer çalışan personel için, seyahat acenteleri ve turizmin hava ve yer taşımacılığı gibi alanları için, uçak filoları ve uçuş ve yer hostesleri ve de bunların tamir ve bakım servis elemanları ve hava kargo personeli için, deniz ve raylı taşımacılık şirketleri için, nakliyat ve kargo firmaları için, kurye şirketleri için özel iş ceketi ve montu üretilmektedir.

İŞ MONTU ve CEKETİ SİPARİŞLERİ

Hangi türden olursa olsun iş mont ve ceketlerini iş elbiseleri satılan mağazalardan veya internet üzerinden sipariş vermek suretiyle satın almak mümkündür. Bunların haricinde ayrıca tüm ihtiyaçlarda toplu satın almalar için iş elbiseleri üreticileriyle doğrudan temasa geçilip büyük miktarlarda siparişleri özel olarak verip kurum renklerinde, tarzında ve istenen niteliklerde işçi mont ve ceketlerini ve takımı nı sipariş ederek satın almak da mümkündür.

İŞ MONTU ve CEKETİ

Çalışma esnasında giyilen iş elbiselerinden üste giyilenler alışılmış olduğu üzere iş montu ve ceketidir. İş montu ve ceketinin bedenleri genellikle küçükten büyük numaraya doğru 1, 2 ve 3 şeklinde, 38 den başlayarak 40, 42, 44, 46, 48, 50 ve en büyük beden olarak da 52 şeklinde veya XS, S, M, L, XL ve XXL şeklinde belirtilmektedir. Erkek iş montu ve ceketinde beden ölçüsü olarak ayrıca bir de garson boy vardır. Bu iş elbisesi bedeni normal günlük kıyafetlerde de mevcut olup çocuk kıyafetlerinin en büyük bedeni ile erkek kıyafetlerinin en küçüğü arasındaki beden ölçüsüdür.

İş giysileri olarak üretilen iş mont ve ceketlerinin boyları genellikle bel veya kalça hizasında olmaktadır. İş montu ve ceketlerinin önleri örneğin düğmeler, fermuarlar, cırt cırtlı bantlar, metal tokalı kumaş bantlar veya çıtçıtlar gibi üst giysilerin önlerini kapatmaya yarayan aksesuarlarla kapatılırlar. Kalın ve kışlık iş mont ve ceketinin iç kısımları astarlık kumaşlarla kapatılmakta ve göğüs kısmında ayrıca bir iç cebi de bulunmaktadır. Bu iç cep fermuarlı da olabilmektedir. Dış cepler ise ön tarafta ve genellikle ikişer adet olmaktadır. Bazı iş mont ve ceketi modellerinde ise göğüs kısmının üstünde bir de göğüs cebi bulunmaktadır. Uzunlukları üst bacak kısmına kadar inen iş ceketlerinin arkasında bel hizasında dekoratif düğmeli veya düğmesiz olarak kemerleri veya kuşakları da bulunabilmektedir.