MONT TAKIM 17

MONT TAKIM 17
 

Ürün : Parka ve Pantalon

Kumaş : Oksford

Özellik : Fosforlu

REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUKLAR

Reflektörlü yağmurluklar çeşitli sektörlerde her türlü yağışlı hava şartlarında gerek gündüz, gerekse gece - ve yüksek görünürlük gerektiren durumlarda zorunlu olarak giyilmek zorunda olan iş elbisesi modelleri ndendir.. İş güvenliğinin temin edilmesine yönelik olarak üretilen reflektörlü yağmurluklar standartlara ve normlara uyulması zorunlu olan iş elbiseleri arasında yer almaktadırlar. Çeşitli işçi ve iş sağlığı düzenlemelerinde reflektörlü yağmurlukların giyilmesi ve kullanımının öğrenilmesi bir zorunluluktur.

 

KIŞLIK REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUKLAR

 

BAHARLIK REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUK LAR

Kendinden yansıtıcı (reflektif) özellikte sarı ve özellikle turuncu renkli kumaşların ve şeritlerin hakim olduğu baharlık yağmurluklar ve rüzgarlıklar ayrıca sipariş üzerine farklı renklerde de çalışılabilmektedirler. Tüm renklerde baharlık reflektörlü yağmurlukların üzerine kurumsal renklerde amblemler veya yazılar uygulanabilmektedir. Aynı özelliklere sahip baharlık iş pantolonları ile de kombine edilebilen baharlık reflektörlü yağmurlukların yakalarında ipleri ve kapüşonlarında lastikleri olan modelleri de bulunmakta ve reflektörlü şeritleri genellikle 3 cm olarak uygulanmaktadır.

Baharlık reflektörlü iş yağmurluklarının kullanım alanları arasında çeşitli depo çalışanları, belediye temizlik işçileri ve elektrik, su, doğalgaz ve kanalizasyon işçileri, karayollarına ait yol, tünel, raylı sistem veya köprü yapım, bakım ve onarımı işçileri ve görevlileri, inşaat işçileri ile yöneticileri bulunmaktadır.

Ayrıca benzer şekilde parklar ve bahçeler ve çevre düzenleme işçileri, trafik ve çeşitli güvenlik görevlileri, otopark, sinyalizasyon ve çekici çalışanları, itfaiye erleri, sivil savunma ekipleri,  acil yardım çalışanları, deniz ve hava limanı çalışanları, benzincilerdeki pompacılar erkek iş elbiseleri  olarak ve diğer çalışanlar, arama kurtarma ekipleri ve daha birçok iş alanlarında ve ayrıca dağcılık ile motor sporlarında pist görevlileri ve benzer başka spor dallarında baharlık reflektörlü yağmurluk ları güvenle ve ıslanma riski olmadan giyebilmektedirler.

Baharlık reflektörlü iş yağmurlukları genellikle ince ve son derece hafif kumaşlardan üretilmektedir. Yaklaşık olarak en fazla 180 gr ağırlığında olan polyester veya PVC kumaşlar sugeçirmez özelliği sayesinde yağmurlu havalarda ıslanmadan çalışabilme imkanı sunmaktadırlar. Ayrıca tüm yağmurluk çeşitleri nde ve modellerinde paslanmaz nitelikte düğmeler, fermuarlar ve çıtçıtlar kullanılmaktadır.

Baharlık reflektörlü iş yağmurlukları genellikle kışlık olanlardan daha kısa olmaktadır. Kaban uzunluğunda olanlar ile biraz daha kısa olup ayrıca rüzgarlık olarak da kullanılanlar da bulunmaktadır. Bazı reflektörlü yağmurlukların ise bel ipi olup bu sayede yağmurluğu giyen kişi bu ipler ile kendi istediği gibi ayarlayabilmekteler. Ayrıca kol ağızları lastikli seçenekleriyle baharlık reflektörlü yağmurluklar oldukça konforlu bir çalışma imkanı sunmaktalar.

Kışlık sugeçirmez reflektörlü iş yağmurluklarının üretiminde seçilen kumaşlar oldukça kalın olup 200 ile 300 grama yaklaşan kumaş gramajlarıyla yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Uzun ömürlü polyester kumaşların haricinde ayrıca PVC seçeneği de bulunmaktadır. Kışlık reflektörlü yağmurluklar kalın (50 No.) sağlam polyester dikiş ipliği ile dikilmektedir.

Reflektörlü yağmurluklar flüoresan da denilen kendinden yansıtıcılı ve su geçirmez kumaşlardan üretilmektedir. Gizli düğmeli olarak da üretilebilen reflektörlü yağmurlukların kapüşonları normal şekilde dikilmiş veya gizli kapüşonlu denilen ve yaka altının için katlanarak yerleştirilen ve fermuarla kapatılabilenleri bulunmaktadır. Beş santimlik genişlikteki reflektörlü şeritleriyle iş yağmurlukları çalışırken işçilere ve personele yüksek görünürlük ve böylece güvenli bir çalışma sağlamaktadır.

Tüm reflektörlü iş yağmurluklarının S, M, L, XL ve XXL gibi beş farklı bayan ve erkek bedenleri genellikle standart olarak hazır bulunmaktadır. Sugeçirmez polyester kumaşlardan üretilen reflektif iş yağmurluk ları geniş renk yelpazesinde üretilebilmektedirler.

 

REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUKLARIN DETAYLARI

Reflektörlü iş yağmurluklarının bazı farklılıkları bulunabilmektedir. Mesleklere göre birbirinden farklı özellikleri olan reflektörlü yağmurluklar üretilmektedir. Sivil savunma ekipleri, belediyelerin çeşitli çalışanları, arama ve kurtarma ekipleri, çöpçüler, itfaiye erleri ve benzer birçok çalışanların yüksek görünürlüğe sahip reflektörlü yağmurluklara ihtiyaçları olmaktadır.  

5 cm eninde tek sıra halinde veya çift sıra şeritli reflektörlü seçenekler halinde üretilebilen iş yağmurluklarının genellikle aynı renkte, modelde ve özelliklerde iş pantolonları ve farklı renklerde gömlek ve kazakları da üretilebilmekte ve aynı firma veya kurum isimleri ile amblemleri üzerlerine uygulanabilmektedir. Diğer bir seçenek ise reflektörlü iş yağmurluklarının önlerinin çıtçıtlı olarak üretilenleridir.

Kış mevsiminde açık havada çalışan işçi ve personel için üretilen özel iş elbisesi modelleri nden olan reflektörlü yağmurluk modelleri nde her türlü hava şartlarında rüzgar ve yağmurdan koruyan sugeçirmez ve % 100 polyester kumaşlar kullanılarak üretim yapılmaktadır. Standartlara uygun olarak yapılan üretimde kalın polyester kumaşlardan kendinden astarlı olanlar kullanılmaktadır.

 

Kışlık reflektörlü yağmurluk kumaşları kullanılarak üretimi yapılan yağmurluklar kesinlikle sugeçirmez ve çamur tutmaz özelliklerdedir. Kışlık reflektörlü yağmurluklar genellikle mesleklere ve mevsime uygun koyu renklerin yanı sıra kendinden yansıtıcı reflektörlü parlak kırmızı ile sarı, yeşil ve turuncu renkli kumaşlardan da üretilmektedirler.

 

REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUK ÖZELLİKLERİ

 

Sugeçirmez yağmurlukların reflektörlü olanlarında genellikle normal iş yağmurluklarında olduğu gibi fermuarlı, düğmeli ve çıtçıtlı olarak üretilebilmekte ve bunların arasından en uygun olanı tercih edilebilmektedir. Sugeçirmez reflektörlü yağmurlukların dikişleri termo bant ile içerden kapatılmış ve böylece su geçirmeyi engelleyici hale getirilmişlerdir.

Yüksek görünürlük için reflektörlü yağmurlukların parlak (veya fosforlu) ve kendinden reflektörlü kumaşlardan iş yağmurlukları üretilebilmektedirler. Kendinden reflektörlü kumaşlar olarak standart sarı ve kavuniçi renklerden üretilen reflektörlü iş yağmurlukları uzun ömürlü, yıpranmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı ve solmazlık garantili olarak tüm mesleki gerekliliklere ve standartlara uygun olarak üretilmektedirler. Ülkemizde iş elbiseleri olarak reflektörlü yağmurluklarda zorunlu olarak uyulması gereken standart VÜCUT KORUYUCULAR İÇİN STANDART dahilinde EN 343 Yağmurluk Standardı dır.

 

Sağlam dikişli reflektif şeritler genellikle su ve rüzgar geçirmez özelliğe sahip reflektörlü yağmurluk ların göğüs hizasında ve kollarında yer almakta ve EN 471 normuna uygun olarak uygulanmaktadır. Genellikle tek sıra şeritten meydana gelen reflektörler 5 cm eninde olup siparişe göre çift sıra 3 er cm olarak da dikilebilmektedirler.

 

Reflektörlü yağmurluklar kullanılacakları iş alanına göre farklı uzunluklara sahip olabilmektedirler. Rahat çalışabilecek kadar geniş bol kesimli ve spor fakat çalışırken rahatsız etmeyecek kadar da üste uygun olan reflektörlü yağmurlukların geniş alt cepleri bulunmaktadır. Bu yağmurlukların cep ağızları ellerin rahat girebileceği şekilde olmakta ve cepler verev mont olarak yanlara yerleştirilmektedir.

Reflektörlü yağmurluklar karanlıkta sisli ve yağışlı gibi görüşü ayrıca zorlaştıran her türlü hava şartlarında kesinlikle yüksek görünürlüğe sahiptirler. Ayrıca özellikle rüzgâr ve sugeçirmez nitelikleri sayesinde reflektörlü yağmurluklar sağlıklı, kuru ve güvenli bir çalışma için son derece gerekli olmaktadırlar.

 

REFLEKTÖRLÜ YAĞMURLUK ÖZELLİKLERİ

 

Reflektörlü yağmurlukların kumaş renkleri genellikle lacivert, mavi, beyaz, sarı, turuncu ve yeşil, kahverengi gibi standart renkli kumaşlardan üretilmektedirler. Bununla beraber genellikle bu renklerin haricinde de sipariş üzerine ayrıca farklı renkten kumaşlardan da üretim yapılması mümkün olmaktadır.