MONT TAKIM 21

MONT TAKIM 21
 

Ürün : Shirt ve Pantolon

Kumaş : Gabardin

Özellik : Baskılı Gömlek

BASKI ve NAKIŞ

 

BASKI ve NAKIŞIN KATKISI

 

BASKI VE NAKIŞ UYGULAMA ALANLARI

 

 

BASKI ve NAKIŞ İÇİN YÜZEYLER

 

 

BASKI FİYATLARININ BELİRLENMESİ

 

İş elbiseleri ve iş aksesuarları için baskı çalışmalarında da fiyatlandırma benzer şekilde yapılmaktadır. Baskı çalışması için önce bir kalıp çıkarıldığından fiyatlar nakışta olduğundan biraz daha fazladır. Baskının kalıp ücreti de bir defaya mahsus olarak ödenmek zorundadır. Baskı uygulamalarında renk sayısı dikkate alınmaktadır. Kaç renkten oluşan bir logo veya yazı baskısı yapılacaksa bu rakamla çarpılarak elde edilmektedir kalıp ve baskı fiyatları. Baskı fiyatları bu şekilde belirtildikten sonra sadece KDV eklenmektedir. İş elbisesi nde baskı, nakışa göre daha büyük ebatlardaki uygulamalar için uygun düşmektedir. Renk sayısının da genellikle daha az olduğu bu tür uygulamalar oldukça dayanıklı çalışmalardır.

 

Baskı türlerinden bazı örnekler:

 

 • Transfer Baskı
 • Süblime Baskı
 • Flok Transfer Baskı
 • Frekans Baskı
 • Serigrafi Baskı
 • Vinil Transfer Baskı
 • Folyo Fleks Baskı
 • Emprime Baskı
 • Gofre Baskı

 

Dokuma tekstil başta olmak üzere örgü yüzeyler ile dokuma olmayan çoğu tekstil yüzeylerine ve yine naylon, plastik ve deri gibi iş elbiseleri ve aksesuarlarının yüzeylerine firmalara özel baskı ve nakış yaptırmak mümkündür.

Nakışın mümkün olmadığı veya tercih edilmediği örneğin cam, pleksi, vinil, metal, kauçuk, deri veya suni deri, porselen, plastik veya ahşap vb. gibi malzemelerden mamul iş elbisesi aksesuarları ile promosyon ürünlerinin tümünün yüzeylerine ise serigrafi baskı başta olmak üzere çeşitli baskı teknikleri ile çoğu baskı çeşitlerinin uygulanması istenen renklerde ve ebatlarda yapılabilmektedir.

 

NAKIŞ FİYATLARININ BELİRLENMESİ

 

Günümüzde çoğu nakışçı firmasında iş elbiselerine 10-15 renge kadar nakış uygulamaları yapılabilmektedir. İstenen ürün adedine göre değişiklik arzeden fiyatlara 3 ile 5 YTL arasında bir sabit bir tasarım fiyatının üzerine nakış ücreti eklenmektedir. Nakış ücreti ise nakışın kaç vuruştan meydana geldiğiyle ilgili olarak hesaplanmaktadır. Nakışta  her 1000 (bin) vuruş için örneğin az sayıda ürün nakışında ortalama 0,20 YTL den başlayıp adet arttıkça bu fiyat düşmektedir. Toplam fiyata daha sonra KDV eklenmektedir.

Burada güzel olan taraf nakışın tasarım ücretinin bir kereye mahsus olması ve örneğin binlerce nakış çalışması siparişi verildiğinde nakışçı firmalar ile pazarlık da yapılabilmesidir.

Nakış, genellikle küçük yüzeylerde ve sayıca fazla olan siparişlerde uygun düşen bir çalışmadır.

 

İŞ ELBİSELERİNDE BASKI VE NAKIŞ

 

İş elbisesi nde baskı ve nakış genellikle en çok işçi tulumlarına, iş montlarına, iş pantolonlarına, iş önlüklerine, askılı iş önlüklerine, iş gömleklerine, iş yeleklerine, hastane iş önlüklerine ve doktor ceketlerine, reflektörlü iş elbiselerinin sırtına, kışlık iş kazaklarına ve iş kabanlarına yapılan çalışmalardır.

 

BASKI ve NAKIŞLI ÜRÜNLER

 

Bunların yanı sıra baskı ve nakış firmaların çeşitli havlularına, polar ürünlerine, şapka ve kepleri ile çeşitli boylarda çanta, evrak çantası, bel çantası ile kep, atkı, kaşkol ve şapkalarına, kravatlarına yanmaz iş kıyafetlerinin önlerine ve/veya sırtına, okul ve yurt öğrencisi ve okul ve yurt hademelerinin ve diğer personelin üniformalarına ve iş elbiselerine, eşofman üstlerine veya sırtına, eşofman altlarına, eşofman takımlarının her iki parçasına, temizlik personeli iş elbiselerinin ceket göğsüne ve bunların cep kapaklarına, çeşitli amatör veya profesyonel spor kulüplerinin formalarına ve havlu, bayrak, kaşkol, kep ve spor çantası gibi aksesuarlarına, kapıda teslim için gönderilen servis elemanlarının ceket, sweatshirt, t-shirt, pantolon, şapka, kep, bel çantası (freebag) veya diğer iş elbiselerine ve iş aksesuarlarına genellikle yapılmaktadır.

 

PROMOSYON ÜRÜNLERİNDE BASKI ve NAKIŞ

 

Ayrıca şemsiyeler, t-shirtler, şapkalar, buzdolabı mıknatısları, kalemler, flamalar, bayraklar, ajandalar, kepler, kaşkoller ve bereler gibi tüm promosyon ürünlerine çeşitli armalar, logolar ve istenen türde renkli baskı ve nakış ile çeşitli işlemler de yapılabilmektedir

 

İş elbiseleri nde baskı ve nakış çalışmasının yapıldığı çeşitli uygulama alanları vardır. Baskı ve nakış çalışmalarının yoğun olarak kullanıldığı alanlardan birisi de gastronomidir.

 

GASTRONOMİDE BASKI VE NAKIŞ

 

Baskı ve nakış örneğin otel, pansiyon, motel, restoran, bar, kafe ve bunlar gibi gastronomiye ait diğer işletmelerde tüm çalışan personelin kıyafetlerine ve örneğin kep, fular, önlük ve kravat gibi aksesuarlarına uygulanabilmekte ve bu iş yerlerinin iş elbiselerinde istenen tek tipte düzen, tanınma ve prestij böylece sağlanmış olmaktadır. Garson ve asçı kıyafetlerinde ise genellikle örneğin garson ve aşçı ceketlerinin önlerine baskı ve nakış çalışmasının uygulanması mümkündür. Gastronomi alanında faaliyet gösteren bazı işletmelerde ayrıca kumaş peçeteler ile çeşitli örtülere ve otellerde havlular ile nevresim takımları gibi tekstillere de baskı ve nakış uygulamaları yer almaktadır.

 

Çeşitli işletmelerin, imalathanelerin, endüstri tesislerinin, kamu kuruluşlarının veya özel kuruluşların giriş ve çıkışlarını emniyet altına alan güvenlik görevlileri ve bekçileri ve bazen de şoförleri bulunmaktadır. Özellikle güvenlik görevlilerinin iş elbiselerinden bu kişilerin hemen tanınması maksadıyla baskı veya nakış şart olmaktadır. Güvenlik görevlilerinin iş elbiselerinin cep üstlerine veya apoletlerine, ceket önlerindeki göğüs kısmına vb. yerlerine bu amaçla nakışlı armalar ve logolar uygulanmaktadır.

 

Temin edilen iş elbisesi ve iş aksesuarlarına yaptırılacak baskı ve nakışlar ile bu ürünlere birden çok özellik katılabilmekte ve ayrıca çeşitli katkılar ve faydalar sağlanabilmektedir:

 

 

 • Baskı ve nakış firmalara özeldir
 • Baskı ve nakış firma içinde takım bilincini artırır
 • Baskı ve nakış müşterilerde firmanın çalışanları hakkında iyi bir izlenim bırakır
 • Firmanın iş elbiseleri ve aksesuarlarının değerini baskı ve nakış artırır
 • Baskı ve nakış firmaya ve ekibine saygınlık katar
 • Firma ekibinin müşteriler tarafından ilk bakışta algılanmasını sağlayan unsurlardan biridir baskı ve nakış
 • Baskı ve nakış firmanın ekip üyelerinin dışarıda tanınmalarını sağlar
 • Baskı ve nakış firmanın markalaşmasına katkıda bulunur
 • Baskı ve nakış firmanın kurumsal kimliğinin bir parçasıdır
 • Baskı ve nakış firmanın imajına katkıda bulunur

 

İş elbiseleri ve iş aksesuarlarına çeşitli renklerde ve ebatlarda baskı ve nakış yaptırmak ve firmanın veya kurumun değerini artırmak mümkündür. Baskı ve nakış yapılacak iş elbiseleri ve ürünlerinin adedinin burada önemli bir rolü yoktur. Çünkü günümüz baskı ve nakışçıları bu konuda oldukça esnek ve hızlıdır. Aynı durum iş elbiselerinin ve iş aksesuarlarının satın alındığı yerde yapılan baskı ve nakışlar için de geçerlidir. Baskı ve nakış yapılacak ürün sayısı bir de olabilir, yüzlerce veya binlerce de olabilir. Burada değişen tek şey baskı ve nakışın fiyatıdır; ne kadar çok baskı ve nakış siparişi verilirse fiyat da o kadar düşecektir.  

 

Baskı ve nakış uygulamasında sadece firmanın logosu, ismi veya amblemi yer almayabilir. Özellikle iş elbiselerinin göz hızasına gelecek yerlerine uygulanan baskı ve nakış çalışmalarında ayrıca firmanın ekip üyelerinin isimleri, çalıştıkları bölümler veya departmanlar ve benzer birimlerin isimleri de yer alabilmektedir. Tercihe göre ayrıca yapılan görevin ismine de baskı ve nakış uygulamalarında yer verilebilmektedir.

 

Tüm bu baskı ve nakış çalışmaları günümüzün dijital ortamında baskı ve nakışı yapan firma tarafından rahatlıkla saklanabilmekte ve ileriki zamanlarda ayrıca bir tasarım veya kalıp ücreti ödenmeksizin gerektiğinde aynı tasarımlar tekrar kullanılabilmekte veya istenen değişiklikler uyarlanarak tekrar kullanılabilmektedir.