T-shirt Polo Yaka 01

T-shirt Polo Yaka 01
 

 

 

İŞYERLERİNDE T-SHİRT

 

T-shirtlere günümüzde iş hayatında da giderek artan bir sıklıkta rastlamaktayız. İş elbiseleri olarak t-shirtler genellikle farklı iş alanlarında yaygın kullanımı olan ürünlerdir.

Ağırlıklı olarak beyaz renkte olmak üzere işin mahiyetine göre diğer renklerde de t-şörtlerin tercih edildiği çalışma hayatına göre uygun ve nitelikli birçok alternatif sunulmaktadır.

 

T-şörtler genellikle yardımcı personel ile elemanlar için veya örneğin moda, reklamcılık, grafik tasarım ve benzer meslek sahipleri ve bunların çalışanları ve de filmcilik gibi yaratıcı işlerde çalışanlar, çaycılar, şirketlerin kargo elemanları, boyacılar, inşaatçılar, tamirciler, iş makineleri kullananlar, marketlerdeki reyon elemanları, profesyonel sporcular, haber peşinde koşan gazeteciler ve kameramanları ile tüm yardımcı ekip, çay bahçesi ve cafe elemanları, büfe çalışanları, fast food restoranlarının çalışanları, çöpçüler, zanaat ustaları ve çırakları, fabrika işçileri, imalathane çalışanları, endüstri işçileri, yazın açık havada çalışan işçiler, restoran mutfak çalışanları, ceket şeklinde iş önlüğü altında tüm alanlardaki doktorlar ve diğer tıp çalışanları, işçilerin neredeyse her meslekte çalışanları, spor mağazalarında çalışan satış elemanları dahil tüm personel, gıda süpermarketleri ve yapı market çalışanlar gibi daha birçok farklı iş yerlerinde çalışan kesim için özellikle yaz mevsiminde giyilmek üzere üretilmektedirler.

 

Uzun veya kısa iş önlüklerinin ve ceketli iş takımlarının içlerine uygun renklerde t-shirtler giydirilip tüm çalışanların aynı iç giysisine sahip olmaları sağlanabilmektedir. Böylece çalışanlarda daha homojen ve daha estetik bir dış görünüm yaratılabilmektedir. Takım olmayan iş elbiselerinde ise t-shirtler iş pantolonları ile aynı renkte üretilerek yine bir takım havasına sahip olabilmektedir. T-shirtlerin çalışırken yaygın olarak giyilen iş tulumlarının içlerine giyilmeleri için genellikle beyaz renkte veya iş tulumunun renginde, bazen zıt bir renkte ya da uygun bir renkte üretilebilmektedirler.

 

İş ceketi ve iş tulumları haricinde t-shirtler iş yelekleriyle de çok güzel kombine edilebilmektedir. Özellikle de çok sayıda cepleri olan yeleklerin, örneğin basın yeleğinin altına giyilecek uygun renkte bir t-shirt ile yelekli iş elbisesi tamamlanarak rahat bir çalışma imkanı sağlanabilmektedir.

T Shirt

 

Genellikle kısa kollu olarak pamuklu kumaşlardan üretilen ve vücudun üst kısmına giyilen sportif görünümlü bir giysidir t-shirt. T-shirtlerin yaka, düğme ve kol manşeti gibi kısımları genellikle bulunmaz. Yaka yerine yaka kısmı ya yuvarlak ya da V şeklinde oyulmuş ve biyelidir. Bu tür yakalara tüm giysilerde olduğu gibi t-shirtte de yuvarlak yaka ve V yaka denmektedir.

T-shirtler genellikle yazlık üst giysileridir. Bu nedenle en ince giysilerden bir tanesidir t-shirt. En belirgin özelliği yumuşacık ve incecik dokunmuş kumaşıdır.

 

Dilimize İngilizceden gelen t-shirt kelimesini günlük dilde Türkçeleştirerek söylendiği gibi tişört şeklinde de yazmaktayız. T-shirt kelimesindeki -shirt eki aslında İngilizcede gömlek anlamına gelmekte ve şekil itibariyle T hafine benzediği için bu isimle anılmaktadır.

 

Çeşitli pamuklu t-shirtler sportif görünümleri ile spor yaparken, farklı modelleri yle boş zamanlarda ve kurumsal renkleriyle iş hayatında severek tercih edilmektedirler.